Vangölü | Nerede

Vangölü

Van Gölü Nerede, Nerededir, Haritası, Nereye Bağlı, Doğu Anadolu bölgesinin en büyük şehri olan Van ilimizde yer alan ve Türkiye’nin en büyük gölüdür. Ayrıca yanardağ patlaması sonucu oluştuğu için volkanik bir set gölüdür.

Yüzölçümü 3.713 km² olan Vangölü, sodalı suyu yapısı nedeniyle özellikle yaz aylarında cilt hastalıklarından kurtulmak için gelen binlerce kişinin yüzüp keyif yaptığı bir göldür. Eskiden çamaşır makinesi yokken, kadınların çamaşırlarını yıkadığı ve adeta elbiseleri bembeyaz yapan bir yapısı vardır. Yine sodalı olması nedeniyle sadece Van gölüne has İnci Kefali denilen bir balık türü yaşamaktadır gölde. Bu balık türü başka herhangi bir suda yaşayamaz.

Van Gölü Nerede, Nerededir, Haritası, Nereye Bağlı

Denizden 1646 metre yüksekliğinde olan Vangölü’nün en derin yeri 451 metre iken, ortalama derinliği ise 171 metredir. Vangölü ayrıca Van ve Bitlis illeriyle sınırdır. Vangölü üzerinde 4 farklı ada vardır. Bunların isimleri ise Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş. Akdamar adasından bahsetmemize gerek yok zaten. Neredeyse duymayan bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyoruz.

Vangölü Haritası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir