Türkiye | Nerede

Türkiye

Türkiye, Avrupa yakası (İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli) Avrupa kıtasında olan, Anadolu kısmı ise Asya kıtasında yer alan bir Avrupa ülkesidir.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, Doğuda İran ve Irak, Güneyde Suriye, Kuzeyde Ermenistan ve Gürcistan, Batıda ise Bulgaristan ve Yunanistan ile komşu olan büyük bir devlettir. Tarihi insanlıkla eş değer olan Türkiye, özellikle son yıllarda geliştirdiği teknolojisi ve ekonomik kalkınmasıyla diğer Dünya devletleri arasında müstesna bir yere sahiptir.

Kısa Notlar ;

*Demokratik seçimler sonunda 1940 yılında Ismet Inonu tarafından tanıtılan ve 1950 yılında çok partili siyasette girilen ilk seçimi kazanan Demokrat Partinin seçim zaferi hala anılmaktadır.

*Türkiye 1952 yılında, Birleşmiş Milletler ile birlikte Kore Savaşına katıldıktan sonra, NATO’ya katıldı ve Akdeniz’e Sovyet yayılmacılığına karşı bir bariyer haline geldi.

*Askeri darbe 1960 yılında Türk demokrasisinin müdahale etti. 1971, 1980 ve 1997 yıllarında da yine askeri darbe oldu. 1984 yılında ise Kürdistan İşçi Partisi (PKK), kuruldu ve pek çok Türk ve Kürt vatandaşın canını acımasızca aldı.

*15 Temmuzda yapılan başka bir askeri darbeye ise halk izin vermedi ve darbe başarısız oldu.

Türkiye Nasıl gidilir
Türkiye Nerede

Türkiye” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir