Kabe | Nerede

Kabe

Kabe Nerede, Nasıl Gidilir – Müslümanlar arasında “Kâbe-i Muazzama” adıyla anılan ve Kabe’de denilen Kuranı Kerimde 2 farklı yerde adı zikredilen Kabe, Arap yarımadasında bulunana Suudi Arabistan ülkesinde bulunmaktadır.

Kabe Nerede

Kabe, bildiğiniz gibi Müslümanlar için kutsal bir ibadet yeridir. Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunmaktadır. Aynı zamanda sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V)’in doğum yeridir. Hz.İbrahim’den bu yana devam ede gelen süreçte Mslümanlar açısından hayli önemli bir kutsiyeti vardır.

Müslümanlar arasındaki inanışa göre :İslam bilginleri arasındaki yaygın inanca göre, “Allah gökleri ve yeri yaratmadan 40 yıl ince, Kabe su üzerinde bir köpük halinde bulunuyordu.” Yeryüzü o köpükten döşenmiştir. Dolayısıyla Kabe, kâinatın mayasını oluşturmaktadır. Bir başka söylentiye göre de Allah yeryüzüne ait hiçbir şey yaratmadan 1000 yıl önce Kabe’nin yerini yaratmıştı. Aynı inanışa göre Kabe’nin temelleri yerin yedi kat altına kadar uzanır. Bknz: Akit

Müslümanların özellikle Kurban Bayramının ilk günü Kabe ve etrafında kurban keserek Allah’a olan borçlarını ödedikleri kutsal bir yerdir. Maddi durumu iyi olan Müslümanların hac farizalarını yerine getirdikleri kutsal ibadet yeridir.

Kabe Nerede
Kabe Nerede

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir