Everest | Nerede

Everest

Dünyanın En Büyük Dağı, Everest Dağı Nerede, Kaç Metre? Türkiye’de okul okuyan gençliğin en az bir defa karşısına çıkan bu soru hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Everest Kaç Metre

Güney Asya ülkeleri olan Nepal ve Çin arasında yer alan Everest dağı ya da bazılarına göre tepesi, Dünyanın en yüksek rakımı olan 8.848 metreye kadar ulaşıyor. Genellikle belgesellerde dağcıların çıkmak için kamp yaptıkları bu dağın eteklerinden görüntüler aklımıza gelsede, aslında buraya tırmanmak hayli zor ve profosyonel bir uğraş gerektirmektedir.

Geometrik olarak 28 derece kuzey enlemi ve 87 derece doğu boylamı ile bilinen bu dağa ilk defa 26 Mayıs 1953 tarihinde İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından ayak basılmıştır. Türkiye’den ise Nasuh Mahruki, ilk defa 1995 yılında dağın zirversine tırmanan ilk Türk olma unvanını hak etmiştir.

Son olarak, küçük bir not eklemek istiyoruz. Dağın zirvesinde nefes alıp vermek hayli zor olduğu için olur da bir gün zirveye tırmanmak isterseniz mutlaka oksijen tüpünüz yanınızda olsun.

Everest Dağı Nerede, Kaç Metre
Everest Dağı Nerede, Kaç Metre

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir